24.3 C
İstanbul
16 Temmuz Salı 2024
Ana SayfaGenelA ve AB Klasman Hakemlerine Yönelik Ara Seminer Ankara’da Yapıldı

A ve AB Klasman Hakemlerine Yönelik Ara Seminer Ankara’da Yapıldı

Seminere, TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, TVF Liglerden Sorumlu Asbaşkanı Ahmet Göksu, TVF Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu (MHGK) Başkanı Aziz Yener, FIVB Hakem Komisyon Üyesi Sergey Titov ve hakemler katıldı.

Seminerde konuşma yapan Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ şunları söyledi:

“Voleybolun yükünü çeken değerli hakem kardeşlerimiz; sizlerle olduğum için çok mutluyum. Yoğun bir tempo içindeyiz. Avrupa’ya ve dünyaya baktığımızda imrenilen organizasyonlar yapan, liglere baktığımızda en önemli liglere sahip Türkiye, isminden çokça söz ettirmektedir. Gerek organizasyonlar bakımından gerekse milli takımların başarıları tarafından ülkemizin dünyada geldiği nokta bellidir.

Biz 5 yıl önce göreve geldik, daha öncesinde de başkan vekiliydim. İçinizden biri olduğumu da çok iyi biliyorsunuz. Voleybolun her alanında görev yaptım ama görev yapmadığım tek alan hakemlik demiştim. Bu görevi layıkıyla yerine getiren arkadaşlar sayesinde gözümüz arkada kalmıyor. Takımlarımızın Avrupa ve dünyada nerede olduğunu bildiğimiz gibi, hakemlerimizin de nerelerde olduğunu biliyoruz ve daha iyisi için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Federasyon olarak önemli bir misyon üstlenen voleybol paydaşlarıyız. Hakkaniyetten ve adaletten yana asla taviz vermeden bu süreci yöneten bir ekibiz. Biz bu camianın emektarlarına adalet dağıtan bir ekibiz. Bu duruşunuzdan asla vazgeçmeyin. Antrenör ve hakemler başta olmak üzere tüm paydaşlarımız kıymetlidir. Biz voleybol camiası olarak güzel bir ivme yakaladık ve bunu devam ettireceğiz.

Liglerimizde çok önemli maçlar oynanıyor, 1 puanın, 1 sayının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. GDS ile hakemlerimiz çok iyi işler yapıyor. Yaptığınız görevde başarılarınızın devamını diliyorum, hakemlik kariyerinizde yolunuz bahtınız açık olsun.”

Seminer öncesinde başarı ve iyi dileklerini paylaşan MHGK Başkanı Aziz Yener ise, “Bugün aramızda bulunan FIVB Hakem Komisyon Üyesi Sergey Titov, bize hakemlerle ilgili çok önemli bilgiler verecek. Daha öncesinde ben de kendisiyle 3 kez çalışma fırsatı bulmuştum” dedi.

FIVB Hakem Komisyon Üyesi Sergey Titov da hakemlikle ilgili bilgilerini ve Türk voleyboluyla ilgili tecrübelerini aktardı:

“Bu güzel seminerin bir parçası olduğum için çok mutluyum. Pek çok kez Türkiye’de bulundum, misafirperverliğiyle, açık yürekli insanlarıyla çok güzel bir ülke. Pek çok öğrencim şu an dünyanın pek çok yerinde uluslararası alanda hakemlik yapıyor, onlarla gurur duyuyorum.

TVF MHGK Başkanı Aziz Yener, çok tanınan bilinen bir hakem, şimdi de size liderlik ediyor. Türk voleybolu her geçen gün büyüyor. Şu an Ankara’nın ev sahipliğinde yapılan Dünya Kulüpler Şampiyonası, Avrupa’daki en önemli organizasyonlardan biri. Ülkenizde yetişen çok iyi sporcularınız var. Voleybolun gelişimini sağlayan tüm bu aktörelere şükranlarımı sunuyorum.

Voleybolda bir diğer nokta da yerel ve uluslararası hakemler. Benim mesleğimin bugünkü adı hakem delegesi değil, hakem koçu oldu. Bizler bir nevi hakemlere yardımcı olan yol gösteren ve aynı zamanda onların koçuyuz.

Bilgi demek özgüven demektir hakemlikte. Kurallara ne kadar hakimsen ne kadar okursan, yeni kuralları ne kadar incelersen o kadar başarılı olursun. Yeni sezonda yeni kurallar eklendi, MHGK Başkanı Aziz Yener’in de size daha önce bahsettiğine eminim. Yeni kuralların uygulamasına, 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle uluslararası alanda başlayacağız. Şu an oynanan Dünya Kulüpler Şampiyonası eski kurallara göre oynanıyor.

Son olarak tekrarlamak isterim ki, bilgi hakemlerin özgüvenin öncelikli parçasıdır. Her zaman bilginizi kanıtlayın, bilginizi çok iyi savunun, çok çalışın, kuralları çok iyi bilin, yeni kuralları, rehber kitaplara çalışın. Kural bilginizi kanıtlayın, gösterin ve Türk voleybolunu daha iyi bir hale getirelim.”

RELATED ARTICLES

Most Popular


Notice: Undefined index: widget_id in /home/wwwvhgforg/domains/vhgf.org/public_html/wp-content/plugins/td-composer/legacy/common/wp_booster/td_wp_booster_functions.php on line 2952