19.1 C
İstanbul
28 Mayıs Salı 2024
Ana SayfaGenelHaberlerTVF ve FIPAV Hakem Seminerleri’nin İlki Roma’da Yapıldı

TVF ve FIPAV Hakem Seminerleri’nin İlki Roma’da Yapıldı

Türkiye Voleybol Federasyonu ve İtalya Voleybol Federasyonu (FIPAV) arasında geçtiğimiz yıl Aralık ayında Antalya’da imzalanan altyapı, antrenör ve hakem eğitimi konularında işbirliği anlaşması sonrası her iki ülkenin hakemleri arasındaki ilk resmi etkinliği İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleşti.

Her iki ülkenin voleybol tarihinde ilk kez gerçekleşen bu etkinlikte TVF Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu Başkanı ve aynı zamanda CEV Hakem Komisyonu Üyesi Aziz Yener ile Uluslararası Voleybol Hakemimiz Erdal Akıncı, 25-26 Şubat tarihlerinde İtalya Voleybol Federasyonu’nun davetlisi olarak Roma’ya gitti.

Aziz Yener ve Erdal Akıncı, Roma’da oynanacak Erkekler İtalya Kupası Final Etabı karşılaşmaları öncesinde İtalya Merkez Hakem Kurulu Başkanı Daniele Rapisarda ve kupada görev yapacak hakemler ile ilk kez düzenlenen ortak seminerde yer aldılar.

Ortak seminer öncesi Yener ve Akıncı’yla görüşen İtalya Voleybol Federasyonu Başkanı Giuseppe Manfredi ve FIVB Hakem Kurulu’nun İtalyan üyesi Francesco D’alo, İtalya’nın Türkiye’de meydana gelen deprem felaketi sebebiyle duydukları üzüntüyü dile getirerek geçmiş olsun dileklerini iletti. Aziz Yener de D’alo’ya geçmiş olsun dilekleri için teşekkür ederek her iki federasyonun da ikili ilişkilerinin geliştirilmesi için ortak hareket etmenin öneminden bahsetti ve TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ’ın da özellikle hakem eğitimlerine büyük önem verdiğini söyledi.

Seminerde; İtalya Voleybol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Daniele Rapisarda bir sunum yaptı. Özellikle Görüntülü Değerlendirme Sistemi (GDS) üzerinde duran Rapisarda, Türkiye’deki GDS uygulamaları hakkında sorular sordu. Aziz Yener de ülkemizdeki GDS uygulamaları hakkında videolarla desteklediği bir bilgilendirme yaparak hakem seminerlerinde kullanılan eğitim materyallerini İtalyan hakemlere gösterdi. Türkiye’de oynanan maçlardaki pozisyonlar İtalyan hakemler tarafından yorumlanarak bilgi alışverişinde bulunuldu.

Seminerin ardından İtalya Kupası Final Etabı maçlarının oynanacağı Palazzo dello Sport Salonu’na giden heyet, burada da karşılaşma öncesinde yapılması gereken son kontrollere eşlik ettiler. Salonda GDS üzerinde inceleme yapıldı. Sistemin daha hızlı ve verimli şekilde kullanılmasına yönelik geliştirici öneriler değerlendirildi.

İki ülke federasyonları arasındaki ortak uygulamanın ikincisi Kadınlar AXA Sigorta Kupa Voley Dünya Baltacıoğlu Özel Sezonu Final Etabı’nda gerçekleştirilecek.

RELATED ARTICLES

Most Popular


Notice: Undefined index: widget_id in /home/wwwvhgforg/domains/vhgf.org/public_html/wp-content/plugins/td-composer/legacy/common/wp_booster/td_wp_booster_functions.php on line 2952