14.4 C
İstanbul
28 Mayıs Salı 2024
Ana SayfaGenelTVF MHGK Başkanı ve CEV Hakem Komisyonu Üyesi Aziz Yener’den Kosova’da Hakemlere...

TVF MHGK Başkanı ve CEV Hakem Komisyonu Üyesi Aziz Yener’den Kosova’da Hakemlere Seminer

Türkiye Voleybol Federasyonu Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu Başkanı ve aynı zamanda CEV Hakem Komisyonu Üyesi Aziz Yener, Kosova Voleybol Federasyonu’nun daveti ile gittiği başkent Priştine’de hakemlere seminer verdi.

Kosova Voleybol Federasyonu (FVK) Başkanı Bahri Gjinovci’nin daveti üzerine gerçekleşen seminere 40 voleybol hakemi katıldı. FVK Genel Sekreteri Valon Nikqi’nin katılımıyla FVK Voleybol Hakemleri Birliği iş birliğinde “Uluslararası Referans Standartları” ve “E-skor sayfası Elektronik Süreç” konularında eğitim veren Aziz Yener, Kosovalı hakemlerin oyun kurallarıyla ilgili son güncellemelerin yanı sıra, bu yıl Kosova’daki voleybol müsabakalarında uygulanmaya başlanacak olan e-skor süreci hakkında detaylı bilgilendirmeler yaptı.

Kosova’nın ulusal ve uluslararası voleybol hakemlerinin yer aldığı seminerde FIVB Oyun Kuralları ve örnek olaylar üzerinde videolu bir sunum gerçekleştiren Aziz Yener, hakemlerden gelen soruları da cevapladı.

Kosova Voleybol Federasyonu Genel Sekreteri Valon Nikqi seminer sonrası yaptığı açıklamada, Türk voleybol hakemlerinin başarılarını yakından takip ettiklerini, Milletler Ligi, Avrupa Şampiyonası ve Olimpiyat Elemelerindeki performanslarını örnek olarak gösterdiklerini belirtirken, bu başarının ardında disiplini ve eğitim olduğunu anladıklarını söyledi. Çok memnun kaldıkları bu tür etkinliklerin tekrarlanacağını belirten Valon Nikqi, Aziz Yener’i yeniden davet edeceklerini dile getirdi.

Verilen eğitim ardından 20 soruluk bir sınav yapan Aziz Yener, yurtdışında Türk hakemlerin ilgi ile takip edildiğini ve gittikleri her turnuvada ilgi gördüklerini söyledi. İtalya’dan sonra Kosova’da da hakem eğitimi konusunda işbirliği yapmanın diğer ülkeler için de örnek olacağını belirten Yener, CEV ve FIVB nezdinde Türk hakemlerinin geldiği seviyenin artık çok daha iyi anlaşıldığını söyledi.

RELATED ARTICLES

Most Popular


Notice: Undefined index: widget_id in /home/wwwvhgforg/domains/vhgf.org/public_html/wp-content/plugins/td-composer/legacy/common/wp_booster/td_wp_booster_functions.php on line 2952